Promocyjny pakiet startowy 5 spotkań -> diagnoza predyspozycji i uzdolnień + 2 konsultacje!
Odbierz teraz!

Dowiedz się więcej!

Jak sport może pomóc w nauce?

Trwa lato! Dużo wolnego, świetna pogoda i masa nastoletniej energii pozytywnie nakręcają do działania. To czas śmiałych wyczynów i rywalizacji aż do “zamknięcia boiska”. W tym artykule podzielimy się tym, jak sport wpływa na ogólną edukację dziecka i dlaczego warto zachęcać do niego swoje pociechy. Przekonaj się, czy sport może pomóc w nauce!

WF – te literki mogą przerażać

Wychowanie fizyczne jest bardzo ważne u rozwijającego się nastolatka, Niestety, często traktowane jest zarówno przez nauczycieli jak i uczniów, jako mniej ważna lekcja. Są osoby, które wuef uwielbiają, a są też takie, które zrobią wszystko, aby zajęcia sportowe ominąć. Dlatego pamiętajmy – jeśli nasze dziecko z jakichś powodów zajęć sportowych nie znosi – postarajmy się wziąć odpowiedzialność za tę część jego rozwoju. Być może zamiast zajęć w grupie będzie wolało wsiąść na rower bądź potańczyć – choćby do lekcji online 🙂 A może samo wyrażenie „sport” odstrasza Twoje dziecko? Skorzystaj z innych okazji, gdzie będzie się aktywizować, na przykład naszych warsztatów improwizacji! Pamiętaj – liczy się to, aby dziecko rozumiało, że dbanie o ruch to również dbanie o swój intelekt!

Jak sport może pomóc w nauce – kilka ciekawych przykładów

Korzyści płynących z systematycznych ćwiczeń fizycznych jest wiele. Tutaj skupimy się na takich, które są szczególnie ważne dla rozwijającego się nastolatka i jego procesu uczenia się.

Uwalnianie głowy

Choć rodzicom mogłoby się to wydawać mało ważne, należy o tym pamiętać, że nastolatki wchodzą w buty dorosłości. Prócz tego, że mają na swojej głowie masę lekcji, sprawdzianów, to jeszcze do tego dochodzi rozwój w grupie społecznej  i wszystkie nowe emocje, które pojawiają się z roku na rok. Taniec, rower, pływanie lub gra zespołowa umiejętnie odrywa uwagę od narastających zmartwień, ponieważ produkuje dopaminę oraz endorfiny – czyli hormony szczęścia. Jednak tu uwaga! Pamiętajmy o tym, że nasz nastolatek jest unikatowy. Być może będzie musiał wypróbować różnych aktywności, aby znaleźć te ulubione. Poza tym, jeśli przez lata zaniedbaliśmy rozwój fizyczny, pierwsze próby mogą być dla dziecka szokiem! Zadbajmy o dobrą atmosferę i miłe słowa otuchy – to dla dziecka bardzo ważne.

Rozwój możliwości

Trening jakiejkolwiek dyscypliny sportowej to bardzo proste równanie. Naocznie pokazuje nam na co nas stać i czego możemy od siebie oczekiwać. Ćwiczenie np. trików na rowerze jasno obrazuje czy łatwo się poddajemy, czy, jak też czasami bywa, trenujemy do upadłego. Łatwo przenieść tę wiedzę na inne aspekty młodzieńczego życia. Czy rozwijam swoje umiejętności? Czy daję z siebie wszystko? Być może moje cele są ponad moje siły? (w danym momencie życia). Sport łatwo to weryfikuje, za to nauka lubi komplikować – przecież tyle jest lekcji do zrobienia i ocen do zdobycia! Dlatego warto podejść do nauki jak do treningu! Każdy z nas jest inny i my w Everest to rozumiemy, dlatego tworzymy spersonalizowane ścieżki edukacyjne.

Ćwiczenie systematyczności

Jeszcze jeden dowód na to, że sport może pomóc w nauce. To oczywiste, że nie będziemy mistrzami pływania, jeśli raz w miesiącu pójdziemy na pływalnie. Im częściej będziemy zaglądać do książki, trenować nasz umysł, tym bardziej rozumieć będziemy to, czego się uczymy. Systematyczność w działaniu to jedna z najważniejszych umiejętności, która przydaje się później w każdej dziedzinie życia.

Praca nad celem…

…Oraz planem wspomagającym jego osiąganie! Dostać się do wymarzonej szkoły, zdobyć świetne oceny lub po prostu zdać do następnej klasy – to bardzo dobre cele. Jednak zastanówmy się czego potrzeba, aby ten cel osiągnąć. Jeśli chcemy wygrać konkurs taneczny powiedzmy za pół roku, potrzebujemy planu, który ułatwi nam jego realizację. Będziemy też wiedzieć na przyszłość, co poszło nie tak, jeśli nam się to nie uda. Z kalendarzem bądź bullet journal można z łatwością ustalić ile czasu i jak często poświęcimy na zapamiętywanie kroków bądź rozciąganie, by zrobić szpagat. To samo stosujmy dla nauki – dajmy sobie cel i zróbmy plan, który będzie weryfikował nasz rozwój. Chcesz poznać więcej zalet dziecięcego sportu? Polecamy świetny artykuł autorstwa Adeli Prochyry z Mamo to ja!

Sport może pomóc w nauce? Jak najbardziej!

W Everest podchodzimy do nauki kompleksowo – bo wiemy, że w tym wymagającym czasie dorastania liczy się przede wszystkim rozwój młodego człowieka. Jeśli nie dbamy o ruch w życiu dziecka, to długie godziny przy ławce (bądź komputerze w czasach pandemii) i ślęczenie nad lekcjami mogą mieć – paradoksalnie – negatywny wpływ na jego/jej edukacyjny rozwój. Dlatego rozwijajmy u naszych pociech zamiłowanie do sportu maści wszelakiej, bo to samo zdrowie!