ĆWICZENIE Z MNEMOTECHNIK - JAK ZROBIĆ SWOJE FISZKI?

Jako że wiele klas, z którymi mieliśmy przyjemność prowadzić zajęcia, były klasami dwujęzycznymi, to często pojawiało się pytanie o naukę słówek, czy zdań w językach obcych. Jedną z metod, którą my polecamy, jest metoda kartoteki auto-dydaktycznej, czyli fiszek (wg S. Leitnera). Można ją stosować do nauki języków, niezrozumiałych pojęć, czy każdej formy treści, której musimy się uczyć bez konieczności rozumienia jej. Budowa własnej kartoteki nie jest wcale trudna, dlatego poniżej przedstawiamy Wam jak we własnym zakresie zrobić swoją w domu:

  1. Do stworzenia fiszek będą nam potrzebne sztywne kartki, na których będziemy zapisywać ważne dla nas informacje. Optymalny wymiar możemy uzyskać składając kartkę papieru a4 na pół 3 razy, czyli format A7 (zdj. nr 1).

  2. Kartoteka powinna mieć kształt pudełka z przegródkami o wymiarach ok. 30 cm i szerokości 11 cm. Całą długość dzielimy na 5 komór, z czego 1. komora ma dł. 1 cm, 2. komora - 2 cm, 3. komora - 5 cm, 4 komora - 8 cm, 5 komora - 14 cm (zdj. nr 2).

  3. Mając gotową kartotekę oraz fiszki możemy zacząć przyswajanie wiedzy! Na karteczkach zapisujemy po jednej stronie słówka niezrozumiałe (lub całe zdania),          a na drugiej ich opis lub tłumaczenie (zdj. nr 3).

  4. Na początku naszej nauki wkładamy karteczki do komory 1 . Jeśli bez problemu radzimy sobie ze słówkami z pierwszej komory, to przekładamy karteczki do następnej większej (komora 2.). Jeśli i tym razem nie mamy problemu z przypomnieniem sobie słówek z komory 2., to znów przekładamy kartki do kolejnej komory 3., i tak postępujemy z każdą komorą aż do ostatniej (równocześnie można zacząć kolejną partię fiszek od komory 1.).

  5. Jeśli jednak zdarzy się, że w nie będziesz w stanie przypomnieć sobie słówka, to niestety, ale karteczka z danym sformułowaniem wraca zawsze do komory 1. na tył kolejki.

  6. Gotowe! Kluczem niezapominania jest powtarzanie, dlatego starajcie się powtarzać słówka regularnie, ale bez zbędnego stresu - słówka i tak szybko zapadną Wam w pamięć